Czy można zlecić nauczycielom w placówce feryjnej pracę podczas wakacji?

22 lutego 2017

W związku z licznymi zapytaniami w tej kwestii odpowiadamy:

Art. 64 obowiązującej Ustawy Karta Nauczyciela mówi wyraźnie:

pkt 1 Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.

pkt 2 Nauczyciel, o którym mowa w ust.1, może być zobowiązany przez dyrektora do wykonania w czasie tych ferii następujących czynności:

1. przeprowadzania egzaminów;
  2. prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;
  3. opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.

Czynności, o których mowa w pkt 1-3, nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.

Niestety, jest też pkt 4, który mówi, że w ramach ustalonego w ust 1 urlopu wypoczynkowego nauczyciel ma prawo do nieprzerwalnego co najmniej 4 tygodniowego urlopu wypoczynkowego.

Dotychczas przepis w/w pkt 4 był stosowany w przedszkolach co w jakiś sposób jest uzasadnione.

Rozporządzenie MEN z dnia 2 listopada 2015 r. obowiązujące od 1 stycznia 2016 r. w sprawie  sposobu przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym, składu i szczegółowych zadań Komisji rekrutacyjnej (…) oraz postępowania uzupełniającego, powoduje, że rekrutacja może trwać nawet całe wakacje, a zatem dyrektor ma obowiązek tak ustawić pracę Komisji rekrutacyjnej, (której, nie tylko członkowie, ale i przewodniczący będą się zmieniać) aby harmonogram prac Komisji był zgodny z rozporządzeniem i wynikającym z niego Zarządzeniem nr 6 Mazowieckiego Kuratora Oświaty z dnia 27 stycznia 2016 r.

Nie oznacza to jednak, że dyrektor może zabrać Nauczycielowi z urlopu więcej niż 7 dni łącznie.

To w tych 7 dniach musi „zmieścić się” ewentualny dyżur Nauczyciela w Komisji rekrutacyjnej.

W żadnym razie udział Nauczyciela w pracach Komisji rekrutacyjnej nie może naruszać jego prawa do wymiaru urlopu zapisanego w Karcie Nauczyciela.

Pamiętajcie o tym !!!