Definicja wypoczynku dzieci i młodzieży według MEN

18 listopada 2015

Koleżanki i Koledzy

W piątek, 11 września 2015 roku, Sejm RP głosami PO I PSL przyjął MEN-owski projekt Ustawy o systemie oświaty. W projekcie kluczowa jest definicja wypoczynku dzieci i młodzieży:wypoczynek organizowany jest dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, trwający nieprzerwanie co najmniej 2 dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej”

W kwietniu tego roku MEN przedstawił Sejmowi projekt, w którym zapisano, że przez wypoczynek należy rozumieć, zorganizowany wypoczynek w czasie przerw świątecznych, dodano też, że wypoczynek może być połączony z pogłębianiem wiedzy! rozwijaniem uzdolnień oraz kompetencji społecznych, a organizować „wypoczynek” nieodpłatnie będą Nauczyciele!

ZNP stanowczo zaprotestował przeciwko takim „nowościom”, tzn. przeciwko dokładaniu Nauczycielom pracy bez dodatkowego wynagrodzenia.

23 lipca 2015 roku Sejmowa Komisja Edukacji pochyliła się nad projektem uwzględniając racje ZNP.

Jednak w Sejmie pojawiła się propozycja kompromisu.

Wówczas, poseł SLD (na prośbę ZNP, Artur Ostrowski) zgłosił poprawkę do projektu, która polegała na tym, że z definicji wykreślono zapis „w czasie przerwy świątecznej zimowej i wiosennej”.

Taki zapis gwarantował Nauczycielom, że nikt nie będzie ich zmuszał do pracy dydaktycznej w czasie ferii i przerw świątecznych.

Niestety poprawkę poparło tylko 51 posłów – SLD i Ruch Palikota. Przeciwko byli posłowie PSL i PO, i uwaga!,

kuriozum, PiS wstrzymało się od głosu.

Jest to jaskrawy dowód na to, że politycy szukają wszelkich możliwości, aby dołożyć Nauczycielom pracy, ale nie chcą za tę pracę płacić!

Koleżanki i Koledzy

Powszechna opinia o Nauczycielach jest taka, że są INDYWIDUALISTAMI. To prawda, jesteśmy indywidualistami, ale właśnie dlatego nie pozwolimy na to, aby nas INDYWIDUALNIE wykorzystano.

Stańmy w proteście wszyscy, razem, bo tylko wówczas będą się z nami liczyć!

Zarząd Oddziału ZNP Warszawa Praga-Południe Wawer Wesoła

Uwaga, uwaga, uwaga!

W sobotę, 12 września 2015 roku, PO ujawniła swój program wyborczy.

Oto kilka najważniejszych pomysłów tej partii na edukację:

1. Wprowadzenie nadzoru społecznego nad szkołami i stworzenie nowej „instytucji rad szkoły”, w skład, których wchodziliby rodzice, uczniowie, oraz uwaga!, osoby wybrane przez lokalne środowisko!
  2. Promocja najlepszych Nauczycieli poprzez powiązanie wynagrodzenia                            z osiągnięciami uczniów.
  3. Szkoły mają stać się „centrum życia i integracji społeczeństwa i być otwarte od rana do wieczora.
  4. Wprowadzenie bezpłatnych zajęć wyrównawczych i korepetycji, a po to, aby czas spędzony w szkole po południu był dla uczniów efektywny a rodzicom było łatwiej pogodzić swoje obowiązki z obowiązkiem dbałość o rozwój swojego dziecka.

Czyż takie szlachetne pomysły mogą się nie podobać?

Zarząd Oddziału ZNP Warszawa Praga-Południe Wawer Wesoła