List otwarty do wiceprezydenta Włodzimierza Paszyńskiego

Warszawa, 2 października 2012 roku

List otwarty do wiceprezydenta Włodzimierza Paszyńskiego

Panie Prezydencie

My, Warszawscy NAUCZYCIELE, 21 września 2012 roku straciliśmy kolejny z naszych autorytetów. Ceniliśmy Pana i jako Nauczyciela, i jako Kuratora Oświaty. Ceniliśmy Pana zaangażowanie w walkę o oświatę.

Co się stało z Pańskimi poglądami?

Pańskie wystąpienie podczas obrad Sesji Rady m.st. Warszawy w dniu 21 września 2012 roku doprawdy było od rzeczy i nie na temat.

Otóż, Panie Prezydencie, przypominamy Panu, że w dialogu społecznym, My Nauczyciele, reprezentowani przez związki zawodowe działające w oświacie, wykazując zrozumienie i obywatelską postawę zawarliśmy z Władzami Warszawy umowę społeczną potwierdzoną Uchwałą Rady m.st. Warszawy z dnia 5 lipca 2012 roku.

A pacta sunt serwanda – tak mówi prawo międzynarodowe, ale przede wszystkim prawo moralne.

Pan, jako przedstawiciel władzy wykonawczej nie może zmieniać prawa, Pan ma obowiązek stać na jego straży.

Tymczasem, przedstawił Pan stanowisko władzy, które można zilustrować następującą rymowanką (parafrazą pewnego utworu):

…”Będziemy siedzieć na wygodnych stołkach,

czynić będziemy z wyborcy matołka.

Kasa warszawska pusta, kogoś trzeba łupić,

najlepiej Nauczyciela. On i przed szkodą i po szkodzie g…”…

Otóż tak nie jest! My Nauczyciele potrafimy obserwować rzeczywistość dokonywać jej analizy i syntezy.

Potrafimy liczyć. Potrafimy posługiwać się liczbami i wyszło nam, np. że:

1 rok pracy Wiceprezydenta kosztuje miasto, wg tego co podawały media, ok. 350.000 zł.

1 rok pracy Nauczyciela mianowanego kosztuje miasto około 35.000 zł.

A zatem:

1 rok pracy Wiceprezydenta = 10 lat pracy Nauczyciela mianowanego

z pełnym szacunkiem                 z pełnym szacunkiem i uznaniem

dla funkcji i pracy                                   dla pracy Nauczyciela

Nam wnioski nasuwają się same.

A Panu?

Spieszymy z życzeniami z Okazji Dnia Edukacji Narodowej. Życzymy Panu zdrowia i satysfakcji.

P.S. W ciągu zaledwie 11/2h pod tym listem (czytelnie) podpisało się prawie 150 osób. Załączamy przykładowe trzy strony podpisów.

Warszawscy Nauczyciele