Pensje nauczycieli z budżetu w formie dotacji celowej

22 lutego 2017

Związek Nauczycielstwa Polskiego zaprezentował projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw. ZNP proponuje dotację celową na wynagrodzenia nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach i szkołach, placówkach oświatowych prowadzonych przez JST, finansowaną w całości z budżetu państwa.

Dlaczego? Samorządy od lat narzekają na niewystarczające, ich zdaniem, środki z subwencji oświatowej. I próbują oszczędzać na oświacie m.in. przekształcając szkoły samorządowe w placówki stowarzyszeniowe w celu ominięcia Karty Nauczyciela.

Propozycja ZNP polega na zmianie finansowania wynagrodzeń nauczycielskich z subwencji oświatowej na dotację celową. Takie rozwiązanie zdejmie z samorządów ciężar finansowania wynagrodzeń nauczycielskich. W szerszej perspektywie zahamuje proces przekazywania publicznych samorządowych szkół podmiotom zewnętrznym.

Aby tego dokonać, potrzebna jest nowelizacja kilku ustaw:
– o dochodach jednostek samorządu terytorialnego,
– o systemie oświaty,
– oraz Karty Nauczyciela.

Wg ZNP, propozycja wypłacania pensji w ramach dotacji celowej z budżetu da jasną odpowiedź na pytanie, kto w końcu odpowiada za wysokość nauczycielskich wynagrodzeń – dyrektor, samorząd, czy minister edukacji.

Dzisiaj Związek inauguruje prace Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej ZNP.

ZNP musi zebrać minimum 1000 podpisów niezbędnych do zarejestrowania Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej, a następnie co najmniej 100 tys., by projekt trafił pod obrady Sejmu.

Projekt  nowelizacji  tu:http://www.znp.edu.pl/element/2616/Pensje_nauczycieli_z_budzetu_w_formie_dotacji