Praca Nauczyciela według opinii Polaków

13 stycznia 2013

Praca Nauczyciela według opinii Polaków

CBOS przeprowadził w dniach 8-17 listopada 2012 r. badanie na 952-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski na temat stosunku Polaków do zawodu Nauczyciela. Oto wyniki tego sondażu.

Zdecydowana większość badanych, bo 86 %  postrzega pracę nauczyciela jako stresującą, 83 %  uważa za bardzo odpowiedzialną , 74% za trudną.

W opinii 68 % badanych nauczyciele mają wysokie kwalifikacje i chętnie je podnoszą,  55 % uważa, że wykonują pracę, która daje im dużo satysfakcji, 43 % jest zdania, że nauczyciele mają poczucie misji, a 21 % nie zgadza się z tą opinią.

Jeżeli chodzi o to, czy zawód nauczyciela cieszy się dużym szacunkiem, to 36 % badanych twierdzi, że tak, ale tyle samo (36 %.) – że nie.

Porównywalne wyniki dotyczą zarobków nauczycieli – ze zdaniem „nauczyciele mają zbyt niskie zarobki” zgadza się tylko 30 % ankietowanych, a 34%  uważa, że nie są one za niskie.

Nauczyciele wykonują odpowiedzialną i stresującą pracę – uważa ponad 80 proc. Polaków; 55 proc. sądzi, że praca nauczyciela daje dużo satysfakcji, 49 proc. ocenia, że nauczyciele mają za długie urlopy, a 30 proc., że mają zbyt małe zarobki – wynika z sondażu CBOS.

Prawie połowa badanych, 49% uważa, że nauczyciele w Polsce mają za długie urlopy, a 31 % mówi , że nie. Również tyle samo, 49% twierdzi, że przepracowują zbyt mało godzin tygodniowo, natomiast przeciwnego zdania jest 24 % ankietowanych.

54 % badanych nie chciałoby, aby któreś z ich dzieci pracowało w przyszłości jako nauczyciel w szkole, natomiast 34% ankietowanych odniosło się do tego pomysłu z aprobatą.

Więcej na ten temat przeczytacie w Głosie Nauczycielskim” nr 1 z 2 stycznia 2013 roku.

W tym samym wydaniu ukazał się również bardzo ciekawy artykuł Piotra Skury „Co czeka szkoły, nauczycieli i uczniów w 2013 roku? – zachęcam do lektury Głosu.

(DL)