REFERENDUM SZKOLNE

27 sierpnia 2017

Referendum 

Zbieraj podpisy razem z nami! www.referendum-szkolne.pl

Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił z inicjatywą przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum z inicjatywy obywateli w sprawie reformy edukacji pod hasłem „Referendum szkolne”.

Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?

1. Pobierz listę ze strony www.referendum-szkolne.pl i wydrukuj.

2. Zbierz podpisy.

3. Złóż osobiście lub wyślij podpisy.

 

Kto wspiera referendum szkolne?

Pobierz listę

Referendalne ABC

Aktualności

Kontakt

www.referendum-szkolne.pl

Interwencja ZNP ws. listu kuratorów i sporu zbiorowego

Pismo kuratorów oświaty z „Informacją ws. prób wszczęcia sporu zbiorowego…”, ZNP uznaje za próbę utrudniania wszczęcia sporu zbiorowego prowadzonego zgodnie z prawem, czego zabrania ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Warszawa, 18 stycznia 2017 r.

Pan/Pani

Kurator Oświaty

Szanowny Panie Kuratorze/Szanowna Pani Kurator!

Związek Nauczycielstwa Polskiego żąda niezwłocznego wycofania pisma pt. „Informacja ws. prób wszczęcia sporu zbiorowego przez ZNP”, skierowanego przez Pana/Panią do dyrektorów szkół i placówek oświatowych. W piśmie tym twierdzi Pan/Pani, że żądania oddziałów ZNP kierowane do dyrektorów szkół i placówek, nie mieszczą się w zakresie spraw, o które może toczyć się spór zbiorowy, a dyrektorzy nie są zobowiązani przystąpić do rokowań i prowadzenia sporu zbiorowego.

Żądania ZNP są zgodne z obowiązującym prawem, a Pana/Pani twierdzenia nie znajdują uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa.

Pismo z „Informacją ws. prób wszczęcia sporu zbiorowego…”, ZNP uznaje za próbę utrudniania wszczęcia sporu zbiorowego prowadzonego zgodnie z prawem, czego zabrania ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Namawiając dyrektorów szkół do nieprowadzenia rokowań z ZNP, przekracza Pan/Pani uprawnienia kuratora oświaty wynikające z prawa oświatowego i jednocześnie  naraża Pan/Pani dyrektorów szkół na odpowiedzialność karną (art.26 ust.1 pkt.2 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych). Umożliwi to ZNP przeprowadzenie strajku z pominięciem etapu rokowań i mediacji (art.17 ust.2 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych).

Jednocześnie, mając na uwadze fakt, iż kuratorzy oświaty rozsyłają do dyrektorów szkół pismo o identycznej treści, na podstawie art. 2 ust. 1 i art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1764), Związek Nauczycielstwa Polskiego wnosi o udzielenie informacji w postaci odpowiedzi na pytanie:

Czy rozsyłana przez Pana/Panią „Informacja ws. prób wszczęcia sporu zbiorowego przez ZNP” została przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i  przekazana kuratorom oświaty w celu rozpowszechnienia?”.

Z poważaniem,

Grzegorz Gruchlik /-/

Wiceprezes ZG ZNP

Spotkanie grupy roboczej ws. pytania referendalnego

Pytanie referendalne ws. reformy edukacji zostanie ogłoszone pod koniec stycznia w dniu inauguracji akcji zbierania podpisów.

17 stycznia br. odbyło się kolejne spotkanie grupy roboczej przedstawicieli/ek organizacji popierających inicjatywę ZNP przeprowadzenia referendum ws. reformy edukacji. Tematem spotkania było pytanie referendalne.

Dlaczego referendum?

Jako Obywatele i Obywatelki mamy prawo do współdecydowania o sprawach mających szczególne znaczenie dla państwa. Taką sprawą dla wszystkich Obywateli i Obywatelek, jest edukacja i system kształcenia.

Zdaniem wielu środowisk reprezentujących rodziców, nauczycieli, ekspertów i samorządy, polska szkoła nie potrzebuje takiej reformy. Krytycznie o reformie wypowiadali się m.in. Rzecznik Praw Dziecka, Rada Dzieci i Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji Narodowej, wykładowcy akademiccy związani z dydaktyką polonistyczną, Stowarzyszenie Pedagogów Społecznie Zaangażowanych, naukowcy zajmujący się badaniami edukacyjnym, ZNP.

Reforma minister edukacji Anny Zalewskiej, która wejdzie w życie 1 września 2017 roku, jest nieuzasadniona i nieprzemyślana, wprowadza wieloletni chaos organizacyjny i programowy, naraża dziesiątki tysięcy nauczycieli na utratę pracy, a koszt jej wdrożenia poniosą samorządy (tylko w dwóch pierwszych latach wyniesie on 985 mln zł).

Z inicjatywą przeprowadzenia referendum może wystąpić grupa 500.000 obywateli. Zgodnie z prawem, Sejm może postanowić o poddaniu określonej sprawy pod referendum z inicjatywy obywateli, którzy dla swojego wniosku uzyskają poparcie co najmniej 500 000 osób mających prawo udziału w referendum (Ustawa z dn. 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym).