Stanowisko Zarządu Oddziału ZNP Warszawa Praga Południe Wawer Wesoła

22 lutego 2017

Warszawa, dn. 06.09.2016 r.

Minister Edukacji Narodowej

Pani Anna Zalewska

Aleja Jana Chrystiana Szucha 25

00-918 Warszawa

Uczestniczący 6.09.2016 r. w zebraniu członkowie Zarządu Oddziału oraz Prezesi Ognisk w liczbie 154 osoby, po dokonaniu wnikliwej analizy poczynań Ministra Edukacji Narodowej p. Anny Zalewskiej postanowili wyrazić zdecydowany sprzeciw wobec działań MEN związanych z zamiarem wprowadzenia reformy oświaty.

Uzasadnienie

Zgadzamy się z Panią, że konieczne jest wprowadzenie zmian, które wpłynęłaby na jeszcze lepszą jakość kształcenia. Jednak uważamy, że można byłoby wprowadzić ulepszenia w obowiązujących obecnie strukturach.

Tak rewolucyjna, chaotyczna reforma strukturalna, nie spełni pokładanych w niej oczekiwań, ale, wręcz przeciwnie, na wiele lat spowoduje chaos, niepewność, nikomu niepotrzebną frustrację Nauczycieli.

Podpowiadamy Pani od czego zacząć!

1. Dokonanie poważnej reformy Szkół kształcących Nauczycieli,
  2. Wprowadzenie takich warunków wynagradzania Nauczycieli (którzy w każdej epoce, i za każdych rządów byli, są i będą filarem edukacji ) aby zawód ten stał się atrakcyjny i przechodził z rodziców na dzieci, tak, jak to jest u lekarzy, prawników, itp.
  3. Opracowanie dobrych programów nauczania w konsultacji z nami, a nie w tajemnicy przed nami
  4. Przygotowanie Podręczników

Pani Minister, proszę przyjąć do wiadomości, że żaden szanujący się Nauczyciel nie podejmie pracy, jeżeli wcześniej nie zapozna się z programem nauczania. Żaden szanujący się nauczyciel nie będzie nauczał wbrew prawdzie..

Czasy, w których należało wyznawać jedyną słuszną prawdę dawno, na szczęście, przeminęły.

Oczekujemy, że wycofa się z Pani z tak niefortunnego, i infantylnie przygotowanego projektu reformy a przynajmniej odłoży go w czasie o kilka lat.

Czy nie wstydzi się Pani za swoją szefową – Premiera Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, która publicznie mówi: cyt: „my nie likwidujemy Gimnazjów, my je wygaszamy”.

My się za te słowa P. Premier wstydzimy, i przed naszymi Uczniami i przed ich Rodzicami, ponieważ nawet dziecko wie, że wygaszanie ogniska równa się jego likwidacji ale też wie, że polec można w walce, na polu chwały, a zginąć w wypadku.

Pani Minister

Oczekujemy, aby, jako MEN, Pani była z nami, a nie przeciwko nam!

Za Zebranych  i zgodność z protokołem

Zofia Idzikowska

Prezes Oddziału ZNP

Apelujemy o solidarność, wspólne działanie na rzecz dobrej edukacji oraz podpisanie petycji w obronie polskiej szkoły (www.petycjeonline.com/petycja_w_obronie_polskiej_szkoly).

Poniżej prezentujemy jedną z wielu petycji jaką napisali nauczyciele i pracownicy gimnazjum zaniepokojeni zapowiedzianymi przez rządzących zmianami w oświacie.