Karta Nauczyciela do konsultacji społecznych

26 marca 2013

Karta Nauczyciela do konsultacji społecznych

Dokument z proponowanymi przez MEN zmianami został przesłany 21 marca 2013 roku do tzw. partnerów społecznych, w tym związków zawodowych.

MEN zamierza wprowadzić zmiany od 1 stycznia 2014 r.

Projekt założeń przewiduje wprowadzenie nowych zasad udzielania urlopu dla poratowania zdrowia. Uzależnione to będzie od wystąpienia u nauczyciela choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby związanej z warunkami pracy. Urlop będzie udzielany wyłącznie przez lekarza medycyny pracy, a nie jak dotychczas przez lekarza pierwszego kontaktu. Nauczyciele będą mogli wystąpić o urlop nie po 7, jak jest dziś, ale po 20 latach pracy. Łączny czas urlopu wyniesie maksymalnie 1 rok. Nadal gminy będą za niego płacić, a nie ZUS.

– Nie do przyjęcia jest okres 20 lat pracy uprawniający do takiej przerwy, bo wtedy może ona nie doprowadzić do skutecznego powrotu do zawodu – powiedział  w wywiadzie Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Będą też zmiany w procedurze awansu zawodowego. Obecnie organem nadającym nauczycielowi mianowanemu stopień nauczyciela dyplomowanego jest nadzór pedagogiczny, czyli Kuratorium Oświaty. MEN proponuje, by odpowiedzialność za to powierzyć organowi prowadzącemu szkołę, czyli samorządom. Zmieni się skład komisji kwalifikacyjnej dla nauczyciela ubiegającego się o awans. Dziś wchodzi do niego przedstawiciel organu prowadzącego, przedstawiciel kuratora, dyrektor szkoły, dwaj eksperci z listy MEN i przedstawiciel związku zawodowego. Według nowych zasad, w komisji znajdzie się tylko przedstawiciel organu prowadzącego (samorządu), dyrektor szkoły, jeden ekspert z listy MEN i przedstawiciel związku zawodowego. Rangę obserwatora uzyska natomiast przedstawiciel kuratorium oraz rady rodziców. Resort proponuje też, aby rodzice czynnie włączyli się w życie szkoły. Dlatego dyrektor przy ocenie pracy nauczyciela będzie musiał zasięgać opinii rady rodziców.

MEN chce też wprowadzić nowe zasady ewidencjonowania czasu pracy nauczycieli. Będą mieli obowiązek rejestrować najważniejsze zadania, czyli dostępność nauczyciela w szkole dla rodziców, udział w posiedzeniach rad pedagogicznych oraz zespołach realizujących zadania na rzecz dziecka i ucznia tworzonych przez dyrektora szkoły oraz doskonalenie zawodowe uzgodnione z dyrektorem szkoły realizowane zgodnie z zakresami doskonalenia określonymi w prawie oświatowym. Zajęcia te będą rejestrowane w okresach miesięcznych w formie określonej przez samorząd.

Również urlop wypoczynkowy dla nauczycieli, w których są ferie zimowe i letnie ma być skrócony do 47 dni. W nieprzerwanym wymiarze nauczyciel będzie mógł z niego skorzystać przez co najmniej 28 dni,  a w przypadku dyrektora szkoły 14 dni kalendarzowych. Ustawa będzie również określała w odrębny sposób wymiar urlopu wypoczynkowego nauczyciela podejmującego pracę po raz pierwszy. W rezultacie wprowadzonego rozwiązania nauczyciele będą mogli korzystać z urlopu wypoczynkowego nie tylko w okresie ferii zimowych i letnich, lecz we wszystkie dni, w które nie odbywają się w szkole zajęcia lekcyjne, a więc także w czasie 7 – 9 dni roboczych w okresie przerw świątecznych oraz 6 – 10 dni roboczych, które dyrektor szkoły ustali jako dni wolne od zajęć dydaktyczno–wychowawczych. W dni wolne od zajęć lekcyjnych, w które nauczyciel nie będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego, będzie on wykonywał czynności określone w art. 42 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy – Karta Nauczyciela, zgodnie z poleceniem dyrektora szkoły.

Więcej na ten temat  w „Głosie Nauczycielskim”

  (DL)